Kabush Defends, Sydor Crushes at Canada’s Cyclocross National Championships

Pin It
Geoff Kabush (Maxxis-Rocky Mountain) on his way to his 3rd National Cross title

Geoff Kabush (Maxxis-Rocky Mountain) on his way to his third Canadian title. © Normon Thibault

Sydor Adds Cyclocross to Her National Title Collection

Alison Sydor won the Canadian Road National Championships in 1993 and added the Mountain Bike National Championships in 1994. While the 42-year-old West Vancouver resident would go on to win three UCI Mountain Bike World Championships, she had not yet added a Canadian Cyclocross National Championship to her palmares.

The Maxxis-Rocky Mountain rider changed that on cold, icy course in Edmonton on Saturday with a convincing win, taking to the front early and leaving Pepper Harlton (Juventus) and Natasha Elliott (Garneau Club) to chase for second. Pepper would use her superior techincal skills to keep her gap over Elliott for the silver medal.

“I knew Natasha and Pepper would be the strongest competition here this weekend, ” Sydor said. “I figured they’d be the ones to beat…and it was very slippery. I noticed I was gaining a little gap in hills and after one time on the run-up with the icy section I had a little gap…and I decided to go for it to the finish.”

Sydor said she’s having fun with her first full cyclocross season in 2009. “Everywhere they’re seeing record entries at the local races in North America, and it’s a great time to be part of the sport,” Sydor explained about her latest focus on the ‘cross scene. “I look forward to finishing off the North American season.”

When asked about whether she’d attend Worlds in Tabor, Sydor said “It’s a long season, but never say never.”

Kabush Defends

Geoff Kabush was inspired by teammate Sydor’s commanding victory in the women’s race and wasted no time in defending his title and make sure the Maxxis – Rocky Mountain team went home with both Elite National Championship Jerseys.

Kabush took to the front early, trying to avoid early crashes and bottlenecks and would slowly expand his gap to take his third cyclocross title with a 30-second win over Derrick St. John (Garneau Club) with Aaron Schooler (Team H&R Block – Kona) another seven seconds in arrears.

Kabush said the challenge started well before the race. “It’s probably the coldest race I’ve done,” Kabush said. “It was a bit of a battle digging deep in the closet for all the gear to try to stay warm today.”

“I tried to go hard right from the start, mainly to stay warm and get a bit of gap…there were a couple icy corners,” Kabush explained. “I just tried to roll away and get a bit of a buffer there.”

In the Espoir race, Evan Guthrie (Rocky Mountain) started things off well for Rocky Mountain bikes and  continued his strong season with a narrow win over Simon Lambert-Lemay (Ride with Randall), while Kris Dahl (CMC/Bow Cycle) took the junior title.

Full results below.

Photo Gallery:


Full Results:

Elite Men
Rank Last Name First Name Club / Team City Prov Time
1 Kabush Geoff Team Maxxis-Rocky Mountain Victoria BC 0:55:21
2 St John Derrick Garneau Club Chaussure Oglivy Cornwall ON 0:55:50
3 Schooler Aaron Team H&R Block – Kona Edmonton AB 0:55:57
4 Trace Tyler Trek Red Truck Victoria BC 0:56:28
5 Bunnin Shawn Team Alberta Calgary AB 0:56:54
6 Richey Craig Blue Competition Cycles p/b Neverblue Victoria BC 0:57:12
7 Garrigan Michael La Bicicletta Pro Shop King City ON 0:57:25
8 Hewitt Mathew Independent Vernon BC 0:57:25
9 Adamson Shaun Juventus Edmonton AB 0:58:13
10 Calhoun Kevin Rocky Mountain – Different Bikes North Vancouver BC 0:58:20
11 Tichelaar Paul ERTC/Revolution Cycle Edmonton AB 0:58:31
12 Berry Nick Mighty Cycling Vancouver BC 0:58:48
13 Mackenzie Drew Island Racing Club Victoria BC 0:58:58
14 Lega Roddi Pedalhead Road Works Edmonton AB 0:59:24
15 Sutton Andre Hardcore Cycling Club Edmonton AB 0:59:33
16 Mcneil Chris Team H&R Block-Kona Calgary AB 0:59:43
17 Fillion Aaron Ride With Rendall Ottawa ON 1:00:02
18 Hopping Ryan United Cycle Calgary AB 1:00:20
19 Anderson Russell Oak Bay Bicycles – Wheeler Cycling Club Victoria BC 1:00:57
20 Batty Mark Planet Energy Brooklin ON 1:01:41
21 Rendall Glen Ride with Rendall Orleans ON 1:01:51
22 Douglas Kyle 3 Rox Racing Ashburn ON 1:02:18
23 Anderson Kyle ERTC/Revolution Cycle Edmonton AB 1:02:49
24 Jendzjowsky Nick Pedalhead Road Works Edmonton AB 1:03:23
25 Berkenpas Mike Local Ride Racing Maple Ridge BC 1:03:49
26 Bain Brian CMC/Bow Cycle Calgary AB 1:04:15
27 Morris Dallas Speed Theory Calgary AB 1:04:15
28 Lapointe Marc EMD Serono Specialized Gatineau QC +1 lap
29 Sedgewick Nathan BCW Saskatoon SK +1 lap
30 Krabbe Joshua Hardcore Racing Edmonton AB +1 lap
31 Friesen Nick Pedalhead Road Works Red Deer AB +1 lap
32 Noiles Kevin La Bicicletta Pro Shop Vancouver BC DNF
33 Benskin Jonathan Hardcore Cycling Edmonton AB DNF
34 Munden David Lightweight by CarbonSports Ottawa ON DNF
35 Ferris Stephen Calgary Cycle/Topgear Fort St John BC DNF
36 Mcknight Cameron ERTC/Revolution Cycle Edmonton AB DNS
37 Cameron Duncan Edmonton AB DNS
38 Baillie Robin Team H&R Block – Kona Edmonton AB DNS
39 Book Scott ERTC/Revolution Cycle Edmonton AB DNS
40 Anderson Travis ERTC/Revolution Cycle Edmonton AB DNS

Elite Women
Rank Last Name First Name Club / Team City Prov Time
1 Sydor Alison Rocky Mountain Bikes W. Vancouver BC 0:43:38
2 Harlton Pepper Juventus Edmonton AB 0:44:27
3 Elliott Natasha Garneau Club Chaussure Oglivy Cornwall ON 0:44:48
4 Dyck Mical Trek Toronto/Terrascape Calgary AB 0:46:31
5 Stewart Sarah Total Restoration Surrey BC 0:46:58
6 Mckirdy Jean Ann Local Ride Racing Maple Ridge BC 0:47:16
7 Thomas Vicki Ottawa Cross Ottawa ON 0:47:27
8 Barron Caeli Synergy Racing / Team Alberta Calgary AB 0:48:22
9 Linder Bridget Hardcore Cycling Edmonton AB 0:48:32
10 Klettl Loni Freeskool Jasper AB 0:48:55
11 Bunnin Andrea Team Saskatchewan Saskatoon SK 0:50:12
12 Koenig Shantel ERTC/Revolution Cycle Edmonton AB 0:51:32
13 Clarke Susan BCW Saskatoon SK 0:51:57
14 Boyle Shari Speed Theory Calgary AB 0:52:09
15 Curtis Katy CMC/Bow Cycle Calgary AB 0:52:50
16 Cooley Hannah Team Saskatchewan Saskatoon SK + 1 lap
17 Fedoruk Karen Hardcore Edmonton AB + 1 lap
18 Garnet Julia Team Saskatchewan Saskatoon SK DNF
19 Berg Tanya Oak Bay Bikes Victoria BC DNS

Espoirs
Rank Last Name First Name Club / Team City Prov Time
1 Guthrie Evan Rocky Mountain Bicycles Peachland BC 0:49:53
2 Lambert-Lemay Simon Ride with Rendall St-Ours QC 0:50:17
3 Robinson Brian CMC/Bow Cycle Calgary AB 0:50:23
4 Larson David Pedalhead Road Works Edmonton AB 0:50:43
5 Stafford Jared Bikesports Racing Newmarket ON 0:50:56
6 Middleton Justin Juventus/RVC Ft.Saskatchewan AB 0:51:46
7 Fry Kyle MCOR Pass Lake ON 0:52:51
8 Conly Cuylar Team Sask / Cycledelia Grasswood SK 0:53:21
9 Krahn Matthew ERTC/Revolution Cycle Edmonton AB 0:53:38
10 Cooley Stephen Team Saskatchewan Saskatoon SK 0:53:45
11 Mcknight Bailey Synergy Racing Calgary AB 0:54:15
12 Young Colter ERTC/Revolution Cycle Charlie Lake BC 0:54:39
13 Knight Peter Hardcore Cycling Club Edmonton AB 0:55:52
14 Wessels Jannes Sprinter Club de Nice Moose Jaw SK 0:57:48

Junior Men
Rank Last Name First Name Club / Team City Prov Time
1 Dahl Kris CMC/Bow Cycle Calgary AB 0:42:22
2 Obrien Conor Specialized-EMD Serono Ottawa ON 0:42:29
3 Orange Kiernan Ride with Rendall Chelsea QC 0:42:33
4 Carson Mackenzie Juventus / Team Alberta Edmonton AB 0:43:12
5 Wilberg Felix CMC/Bow Cycle Calgary AB 0:45:05
6 Aldrich Jayden Team Sask Regina SK 0:45:16
7 Garvin Mac CMC/Bow Cycle / Team Alberta Calgary AB 0:45:29
8 Stafford Kevin Juventus Drayton Valley AB 0:46:17
9 Beaulieu Tommy Juventus Ft Saskatchewan AB 0:48:27

Masters Women 30-39
Rank Last Name First Name Club / Team City Prov Time
1 Baldwin Lesley Hardcore Cycling Edmonton AB 0:42:21
2 Koo Cindy Deadgoat Racing Canmore AB 0:42:23
3 Armstrong Aly St Catharines Cycling Club Welland ON 0:42:43
4 Mirvish Rachael HBCC Toronto ON 0:43:17
5 Utting Sonia Independent Calgary AB 0:44:36
6 Hopping Tanya Veloplzen Cycling Club Calgary AB 0:47:08
7 Yaworski Sandra Speed Theory Calgary AB 0:47:35
8 Rogoschewsky Annie CABC Red Deer AB DNS

Masters Men 30-39
Rank Last Name First Name Club / Team City Prov Time
1 Mogg Peter The Hub Race Team/SRS Cambridge ON 0:34:55
2 Clark John Hardcore Cycling Club Edmonton AB 0:35:24
3 Stappler Craig Calgary Cycle p/b Top Gear Calgary AB 0:35:41
4 Steed Kim Steed Cycles North Vancouver BC 0:35:44
5 Blennerhassett Mike Hardcore Cycling Club Edmonton AB 0:36:02
6 Erfle Devin Deadgoat Racing Calgary AB 0:36:28
7 Marshall Shawn Les Rouleurs de l’Outaouais Gatineau QC 0:36:39
8 Richter Blaine ERTC/Revolution Cycle Grande Prairie AB 0:36:44
9 Roberts David Hardcore Cycling Edmonton AB 0:37:22
10 Bilotta Antonio Pedalhead Road Works Edmonton AB 0:37:40
11 Reid Neil ERTC/Revolution Cycle Spruce Grove AB 0:37:46
12 Proche Jason ERTC/Revolution Cycle Edmonton AB 0:38:07
13 Frank Jason CABC Red Deer AB 0:38:35
14 Brandrick Rob Independent Calgary AB 0:38:35
15 Wessel Joe Kelowna Cycle United Kelowna BC 0:39:02
16 Found Rob Velocity Edmonton AB 0:39:12
17 Straga Robert Independent Edmonton AB 0:39:39
18 Perron Jeff RMCC Canmore AB 0:40:03
19 Bailey Marc United Cycle Edmonton AB 0:40:44
20 Hines Josh Intact AB Mountain Bike Racing Calgary AB 0:41:52
21 Cummings Reid CMC /Bow Cycle Calgary AB 0:43:00
22 Smart Sheldon Independent Edmonton AB 1 lap
Clarke Neil BCW Cycling Saskatoon SK DNF

Masters Men 40-49
Rank Last Name First Name Club / Team City Prov Time
1 Fokkema John Pro City Racing Victoria BC 0:35:10
2 Thibault Normon Frontrunners Nanaimo BC 0:35:27
3 Barr Sean Pedalhead Road Works Edmonton AB 0:35:28
4 Boudreau Marc Ride with Rendall Nepean ON 0:35:44
5 Ingram Ted Cycle Solutions/Angry Johnny’s Toronto ON 0:36:20
6 Bayly Keith Speed Theory Calgary AB 0:36:33
7 Kew Michael Neworld cycle Ancaster ON 0:36:34
8 Rumsey Mark Hardcore Cycling Club Edmonton AB 0:36:53
9 Bergman Bob Independent Toronto ON 0:36:59
10 Williams Kevin Cycledelia Saskatoon SK 0:37:16
11 Toth Peter MCL Racing Edmonton AB 0:37:16
12 Achuff Andrew Pedalhead Road Works Edmonton AB 0:37:25
13 Murray Jay 0:37:26 Vancouver BC
14 Orange Robert Ride with Rendall Chelsea QC 0:37:28
15 Mant Iain Steed Cycles Vancouver BC 0:37:49
16 Jensen Christian Cycledelia Saskatoon SK 0:37:55
17 Fraser Craig Calgary Cycle p/b Top Gear Calgary AB 0:38:07
18 Barraclough Todd Velocity Cycling Club Edmonton AB 0:38:26
19 Garvin Ed CMC/ Bow Cycle Calgary AB 0:38:35
20 Holmwood Andy Calgary Cycle p/b Top Gear Canmore AB 0:38:57
21 Emery Jamie Pro City Racing North Saanich BC 0:39:07
22 Quinney Bill Synergy Racing Calgary AB 0:39:18
23 Enevoldsen Jon Arne 0:39:18 Canmore AB
24 Armstrong Neil St. Catharines Cycling Club Welland ON 0:39:31
25 Haugjord Kevin Velocity Cycling Club Edmonton AB 0:39:46
26 Malan Albie BCW Saskatoon SK 0:40:37
27 Gilchrist John Veloplzen Calgary AB 0:41:34
28 Verveda David Highwood Cycling Okotoks AB 0:42:26
29 Kohlenberg Michael United Cycle Edmonton AB 0:48:48
164 Cork Stephen Escape Velocity / DEVO Vancouver BC DNF
157 Beckstead Patrick Mighty CX Vancouver BC DNS
160 Chew Bob Glotman Simpson Vancouver BC DNS
170 Johns Geoff IF Calgary AB DNS

Masters Men 50+
Rank Last Name First Name Club / Team City Prov Time
1 Lawrence Peter Team H&R Block – Kona Calgary AB 0:36:16
2 Adamson Lance Juventus Edmonton AB 0:38:56
3 Loder Jay Mighty Cycling North Vancouver BC 0:39:26
4 Kluge Cornelius Cycledelia Saskatoon SK 0:39:56
5 Wellsman Peter Pro City Racing Victoria BC 0:40:19
6 Clemens Roger United Cycle Edmonton AB 0:40:38
7 Barron Andrew Speed Theory Calgary AB 0:40:53
8 Germaine Ken 9th St Cycle Logic Edmonton AB 0:42:10
9 Ferris Patrick Blizzard Fort St John BC 0:42:54
10 Piller Gary United Cycle Edmonton AB 0:43:32
11 Power Michael BCW Saskatoon SK 0:43:38
189 Willard Robin Oak Bay Bike Victoria BC DNF
183 Breau Claude Rio-Tinto/Martin Swiss Dorval QC DNF

Masters 60+
Last Name First Name Club / Team City Prov Time
Rank Lawrence Peter Team H&R Block – Kona Calgary AB 0:36:16
1 Adamson Lance Juventus Edmonton AB 0:38:56
2 Loder Jay Mighty Cycling North Vancouver BC 0:39:26
3 Kluge Cornelius Cycledelia Saskatoon SK 0:39:56
4 Wellsman Peter Pro City Racing Victoria BC 0:40:19
5 Clemens Roger United Cycle Edmonton AB 0:40:38
6 Barron Andrew Speed Theory Calgary AB 0:40:53
7 Germaine Ken 9th St Cycle Logic Edmonton AB 0:42:10
8 Ferris Patrick Blizzard Fort St John BC 0:42:54
9 Piller Gary United Cycle Edmonton AB 0:43:32
10 Power Michael BCW Saskatoon SK 0:43:38
11 Willard Robin Oak Bay Bike Victoria BC DNF
189 Breau Claude Rio-Tinto/Martin Swiss Dorval QC DNF

 

 

Cyclocross Magazine, Issue 22, Print and digital subscriptionsHave you subscribed yet? You're missing out if not. Get all-original content and your cyclocross fix throughout the year with a subscription and Issue 23 back copy, with features on Lars van der Haar, Jonathan Page, Elle Anderson and more!
Tagged as: , , , , ,
0 comments

Stay up to date:

Search for a product, review, race or racer:

Visit these cx-loving companies:





Support CXM at no extra cost to you:

About Us | Jobs | Subscribe | Contact Us


Copyright © 2007-2014 Cyclocross Magazine - Cyclocross News, Races, Bikes, Photos, Videos All rights reserved.