Pétange, Luxembourg – While many of the men’s stars were at the GP Sven Nys, Americans Jonathan Page and Molly Cameron made the trip to Luxembourg to join Georgia Gould, Sue Butler, and Christine Vardaros at the Grand Prix du Nouvel.

In the women’s race, Georgia Gould (Luna) upset former world champion Marianne Vos (DSB Bank) by nearly a minute to take her first European cyclocross win. North Americans had a great showing, with Canadians Wendy Simms (Kona) and Natasha Elliott (Stevens) in fourth and fifth, respectively, Sue Butler (Monavie-Cannondale.com) in sixth, and Christine Vardaros in twelfth.

In the men’s race, the French swept the podium, with Steve Chainel, representing his new turqoise Bouygues Telecom jeresey for the first time, leading compatriots Duval (UV Aube) and Bazin (Apiflo Differdange) to a podium sweep. Jonathan Page finished 6th in his return to the race that was his first European UCI win in 2005.

Full Results:

Men:

1 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom (1.04.26)
2 Aurélien Duval (Fra) UV Aube (0.44)
3 Nicolas Bazin (Fra) Apiflo Differdange (1.35)
4 Martin Zlamalik (Cze) Prodoli Racing Team (2.11)
5 Marek Konwa (Pol) (2.13)
6 Jonathan Page (USA) Planet Bike (2.25)
7 Kamil Ausbuher (Cze) EXE Jeans (2.42)
8 Vladimir Kyzivat (Cze) Johnson Controls AS Mlada Boleslav (3.15)
9 Stijn Huys (Bel) Palmans-Cras (3.28)
10 Joachim Parbo (Den) Leopard Cycles (3.29)
11 David Pagnier (Fra) CC Villeneuve-St-Germain (3.59)
12 Keiichi Tsujiura (Jpn) Anchor (4.01)
13 Pascal Perrin (Fra) ASPTT Nancy (4.16)
14 Jan Chrobak (Cze) Johnson Controls AS Mlada Boleslav (4.20)
15 David Kasek (Cze) Cyklo Team Budvar Tabor (4.24)
16 Pascal Triebel (Lux) LC Tétange (4.55)
17 Gusty Bausch (Lux) LC Kayl (5.08)
18 Sébastien Hansen (Fra) US Domont mt (lapped)
19 Peter Presslauer (Aut) Volksbank (5.32)
20 Claude Wolter (Lux) Apiflo Differdange (5.34)
21 Bjorn Rondelez (Bel) (6.52)
22 Sascha Wagner (Ger) RFC Freilauf Rossbach (6.54)
23 Kris Lapere (Bel) Mez Team (7.09)
24 Nico Clarysse (Bel) (7.16)
25 Derrick St John (Can) (7.19)
26 Aaron Schooler (Can) (7.47)
27 Jan Van Zeebroeck (Bel) WK Noord West Brabant (8.08)
28 Jérôme Junker (Lux) VV Tooltime Preizerdaul (lapped)
29 Tom Flammang (Lux) UC Dippach (lapped)
30 David Bertram (Ger) (lapped)
31 Molly Cameron (USA) (lapped)
32 Andre Sutton (Can) (lapped)
33 Hikura Kosaka (Jpn) (lapped)
34 Robert Schmitt (Lux) CCI Differdange (lapped)
35 Philippe Butzow (Lux) UC Dippach (lapped)
36 Mateusz Chamurzewski (Pol) (lapped)
37 Oliver Corpus (Ger) Weisse Wölfe Merzig (lapped)
38 Bastian Jung (Ger) RF Homburg (lapped)
39 Bob Wagner (Lux) UCN Ettelbruck (lapped)

Women:

1 Georgia Gould (USA) Luna (41.36)
2 Marianne Vos (Ned) DSB Bank (0.48)
3 Pavla Havlikova (Cze) AVB (1.16)
4 Wendy Simms (Can) Kona (1.45)
5 Natasha Elliott (Can) (3.46)
6 Susan Butler (USA) (4.18)
7 Ayako Toyooka (Jpn) (4.29)
8 Lucie Lefevre (Fra) CC Etupes Le Doubs (5.16)
9 Jana Kyptova (Cze) (6.29)
10 Perrine Philippe (Fra) US Domont (6.36)
11 Mika Ogishima (Jpn) (7.14)
12 Christine Vardaros (USA) (7.36)
13 Nathalie Lomborelle (Lux) Uniqa (8.45)
14 Anne-marie Schmitt (Lux) Les Carroz (12.18)
15 Christine Kovelter (Lux) UC Dippach (lapped)