The world's number one ranked female cyclocrosser Katie Compton will lead the U.S. women's squad at the UCI Cyclocross World Championships. © Ben Ross/USA Cycling

The world's number one ranked female cyclocrosser Katie Compton will lead the U.S. women's squad at the UCI Cyclocross World Championships. © Ben Ross/USA Cycling

USA Cycling has announced the first round of nominations to the United States National Team for the 2010 UCI Cyclocross World Championships in Tabor, Czech Republic, Jan. 30-31.

Five athletes were named to each of the Elite Women’s, U23 Men’s and Junior Men’s squads based on competitive performances over the course of the last year.

After capturing her sixth consecutive USA Cycling Cylcocross National title and winning a pair of World Cups this season, Katie Compton (Colorado Springs, Colo./Planet Bike) received an automatic nomination and will lead the Elite Women’s squad. Compton is currently the top-ranked female cyclocrosser in the world rankings ahead of Dutchwomen Daphny van den Brand and reigning World Champion Marianne Vos. After her silver-medal performance at the World Championships in 2006 and earning the bronze at last year’s contest, Compton is not only an automatic qualifier to the squad, but will be the favorite heading into Tabor.

Garnering the most points in five out of the six U.S. qualification races, Amy Dombroski (Boulder, Colo./Schalmm p/b Primus) is another automatic qualifier for the Elite Women’s squad. After finishing third at the recent USA Cycling Cyclocross National Championships, fifth in the USA Cycling Cyclocross National Calendar standings and second in the U.S. Gran Prix of Cyclocross, the 22-year-old Dombroski looks to be a strong World Championship contender for years to come.

Discretionary nominations to the Elite Women’s team went to National Championship silver medalist Meredith Miller (Fort Collins, Colo./California Giant-Specialized), Laura Van Gilder (Cresco, Pa./C3-Sollay) and Maureen Bruno-Roy (Arlington, Mass./MM Racing p/b Seven Cycles).

In the U23 Men’s division, 2007 Junior world championship silver medalist Danny Summerhill (Englewood, Colo./Garmin-Felt) earned the only automatic nomination to the team with his victory at the USA Cycling Cyclocross National Championships.

Discretionary selections to the Men’s U23 team went to National Championship U23 bronze-medalist Luke Keough (Sandwich, Mass./Champion Systems), last year’s Junior National Champion and 2009 Collegiate D1 national champion Zach McDonald (Bainbridge Island, Wash./Stevens Classic Cycle), Jerome Townsend (Princeton, Mass./Bikereg.com-Joe’s Garage) and Dave Hackworthy (Hudson, Wisc./Plan C).

Winning the USA Cycling Junior Cyclocross National Championship, Cody Kaiser (El Dorado Hills, Calif./Cal Giant) was the only automatic qualifier in the Junior division. Jeff Bahnson (Newark, Del./Thule-Vandessel), Skyler Trujillo (Fort Collins, Colo./Black Sheep), Chris Wallace (Shawnee, Kan./KCCX-Verge) and Matt Spinks (Layton, N.J./Young Medalists-Team Dual Temp) all earned discretionary nominations and will make up the remainder of the Junior Men’s squad.

The Elite Men’s nominations will be announced on Jan. 13 following the next two rounds of the UCI Cyclocross World Cup. To view the complete selection procedures for all categories, visit the USA Cycling website, here.

2009 UCI Cyclocross World Championships

Tabor, Czech Republic

Jan.30-31

U.S. Team:

Elite Women

Katie Compton (Colorado Springs, Colo./Planet Bike)

Amy Dombroski (Boulder, Colo./Schalmm p/b Primus)

Meredith Miller (Fort Collins, Colo./California Giant-Specialized)

Laura Van Gilder (Cresco, Pa./C3-Sollay)

Maureen Bruno-Roy (Arlington, Mass./MM Racing p/b Seven Cycles)

U23 Men

Danny Summerhill (Englewood, Colo./Garmin-Felt)

Luke Keough (Sandwich, Mass./Champion Systems)

Zach McDonald (Bainbridge Island, Wash./Stevens Classic Cycle)

Jerome Townsend (Princeton, Mass./Bikereg.com-Joe’s Garage)

Dave Hackworthy (Hudson, Wisc./Plan C).

Junior Men

Cody Kaiser (El Dorado Hills, Calif./Cal Giant)

Jeff Bahnson (Newark, Del./Thule-Vandessel)

Skyler Trujillo (Fort Collins, Colo./Black Sheep)

Chris Wallace (Shawnee, Kan./KCCX-Verge)

Matt Spinks (Layton, N.J./Young Medalists-Team Dual Temp)